Pondělí˝ 25. května 2015

Související

Válka v Libyi <<

Vůdce Al-Káidy se domluvil s USA a Saúdy na vyslání 5 000 bojovníků do Sýrie

reformy.cz - [04.09.2012]

Reportáže ze Středního východu hlásí, že militant, který v Afghánistánu bojoval bok po boku spolu s Usámou bin Ládinem, a který je nyní vůdcem skupiny spojené s Al-Káidou v Jižním Jemenu, potvrdil dohodu se Spojenými státy a Saúdskou Arábií o vyslání 5 000 bojovníků Al-Káidy do Sýrie.


Více...

Murder and torture 'carried out by both sides' of uprising against Libyan regime

The Guardian - [12.09.2011]

Amnesty International report is filled with horrific abuses and killings by pro-Gaddafi forces as well as opposition fighters


Více...

Tripoli commander denies al Qaeda links: report

Reuters - [03.09.2011]

A senior Islamist rebel in charge of controlling Tripoli since the fall of Muammar Gaddafi denied links to al Qaeda and said he had been tortured by U.S. intelligence officers in 2004, French daily Le Monde reported on Saturday.


Více...

Rebel military chief says he was tortured by CIA

The Independent - [02.09.2011]

The overthrow of Gaddafi has brought together strange allies, but few stranger than Abdulhakim Belhaj, the military commander of all rebel military forces in Tripoli, and Nato. An Islamist whom Gaddafi tried to have the US list as a terrorist, Mr Belhaj says he was tortured by CIA agents after being arrested in the Far East in 2004 and later handed over by them to Colonel Gaddafi for further torture and imprisonment in Libya.


Více...

Propaganda o Libyi a o revolucích vedoucích k tomu samému

Jiří Míka, blog.idnes.cz - [30.08.2011]

Když natrefím na zpravodajství o současném "Libyjském konfliktu" s trpkým úsměvem sleduji, jak jednostranné je pojetí médií. Jednak ve výběru informací ale i v předpojatosti ve volbě slov. Kaddáfiho příznivci "vraždí", "masakrují" zatímco povstalci eufemisticky "postupují", "dobývají" či "odolávají útokům". Dva způsoby jak popsat zabití člověka.


Více...

Ondřej Kosina: Válka proti Libyi - Orwell se obrací v hrobě

parlamentnilisty.cz - [06.07.2011]

Americký admirál Samuel Locklear přiznal, v rozporu s tvrzením Obamovy administrativy, že jednotky NATO mají jasný cíl najít a zabít Muammara Kaddáfího. Za tímto účelem operuje v Libyi zhruba 130 britských a francouzských tajných agentů s mandátem od Camerona a Sarkozyho. Francie v posledních několika týdnech shazovala na území povstalců ruční granátomety, pušky, kulomety a protitankové střely. Rebelové obdrželi na čtyřicet tun arzenálu a sto milionů dolarů.


Více...

Zprávy o znásilňování v Libyi jsou možná jen propaganda NATO

Právo - [04.07.2011]

Zprávy o zvěrstvech, která mají podle tvrzení západních politiků páchat vojáci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jsou možná jen výmysly, jimiž chce NATO ospravedlnit své více než tři měsíce trvající nálety na tuto severoafrickou zemi. Napsal to britský deník The Independent s odvoláním na organizace sledující dodržování lidských práv.


Více...

NATO: Pomožme Al Kaidě v boji proti Kaddáfímu

Jiří Míka, blog.idnes.cz - [03.07.2011]

V médiích dost chybí širší pohled na intervenci NATO/USA v Libyi. V českých médiích se sice objevila zpráva o dodávkách zbraní z Francie povstalcům, čímž Francie porušila rezoluci OSN k Libyi, která uvalila embargo na poskytování zbraní Libyi. Nicméně vše zapadá v šumu jiných zpráv včetně většího informování, co jsou vlastně tito povstalci zač. A také jakých zvěrstev se tam NATO a povstalci zjevně dopouští.


Více...

Libyan rebels in Misrata take tough line on foreign media

The Guardian - [22.06.2011]

Press face curbs on frontline reporting, internet links and translators, as insurgents go on alert for Gaddafi spies


Více...

Humanitární válka v Libyi a světové vládnutí

srsen.wordpress.com - [28.05.2011]

Rozhodnutí o humanitární intervence/válce v Libyi je dost možná vážným precedentem jak pro americkou zahraniční politiku, tak pro roli světového vládnutí samozvaného „mezinárodního společenství“. O čem rozhodlo 15 nezvolených zástupců u kulatého stolu v Radě bezpečnosti OSN, je považováno za legitimní, ačkoli došlo k porušení suverenity země, ve které došlo k zásahu.


Více...

Zásah spojenců v Libyi je pokrytectví, říká Mach

ČT24 - [24.03.2011]

Konflikt v Libyi není podle předsedy Strany svobodných občanů Petra Macha důvodem k mezinárodním vojenským zásahům, tím méně k účasti České republiky. Boj odpůrců Muammara Kaddáfího s jeho přívrženci je prý vnitropolitickou záležitostí, za kterou musí nést následky zejména sami Libyjci, míní Mach. Představitelé západních států se podle něho výrazně angažují v problémech jednoho státu, zatímco situaci v mnoha zemích s podobnými režimy velkoryse přehlížejí.


Více...

Havel: Na Kaddáfího je nutné zaútočit. Klaus: Jsem zásadně proti tomu

iHned.cz - [07.03.2011]

Bývalý prezident České republiky Václav Havel doporučuje v případě pokračování občanské války v Libyi vojenský zásah západních zemí. "Zvlášť, když se to bude příliš dlouho protahovat a Kaddáfí se bude zabedňovat a páchat další a další zločiny, bude zásah nutný. Může mít různou podobu.


Více...
BTC Clicks banner