Pátek 29. května 2015

Elitní detektivové se dotkli ČSSD, teď jim hrozí stíhání

iDNES,   Sobota 27. května 2006

@gorgrog

...

Podle informací MF DNES je mezi stíhanými i Jaroslav Hruška z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jeden z hlavních vyšetřovatelů Mrázkovy vraždy a případu biolíh. Důstojníci z tohoto útvaru jsou přesvědčeni, že jde o účelovou snahu zpomalit, či zcela paralyzovat vyšetřování dvou největších letošních kauz.

"Jdou po nás, protože jsme se při vyšetřování dostali až příliš blízko k politice," řekl MF DNES jeden z detektivů.

V případu biolíh jde přitom o korupci, v níž všechny nitky vedou do vysokých míst vládní sociální demokracie. Policie zatím letos v březnu obvinila z korupce tři vlivné sociální demokraty - dva z ministerstva dopravy a jednoho z ministerstva práce a sociálních věcí.

O pár týdnů později oznámila, že s kauzou biolíh může souviset i vražda kontroverzního Františka Mrázka, úhlavního nepřítele ČSSD.

Ředitel Inspekce ministra vnitra Miroslav Borník ve středu řekl, že případ, který se týká detektivů z ÚOOZ, nemá politický podtext.

"Nikdy bych se k tomu nepropůjčil. Ten případ jsme začali vyšetřovat v době, kdy žádná kauza Mrázek ještě nebyla. Jde o shodu náhod," tvrdí Borník.

Inspekce začala Hruškovy aktivity sledovat už loni v říjnu a v prosinci pak začalo na případ dohlížet i státní zastupitelství. Hruška je důstojníkem plzeňské expozitury ÚOOZ, ale letos v únoru ho vedení útvaru pověřilo, aby v Praze vedl tým operativců, kteří začali rozplétat Mrázkovu vraždu.

Hrušku inspekce podezřívá, že si "přivydělával" neoprávněným vykazováním cestovních náhrad ještě v době, kdy byl v Plzni. Společně s ním jsou pro finanční machinace vyšetřováni další tři policisté. Pozoruhodné však je, že i když kauzu vyšetřují již od loňského října, teprve minulý týden v úterý 16. května provedli inspektoři u Hrušky prohlídku a zabavili mu počítač a část dokumentů.

Za Hrušku a jeho tým se postavil šéf ÚOOZ Jan Kubice. "Dávám za ně ruku do ohně," prohlásil.

Důstojníci dostali výstrahu
Detektivové z ÚOOZ začali mít vážné problémy už před pár týdny, když se snažili dostat ke spisům, které jsou uloženy na jiném policejním útvaru – u protikorupční služby. Šlo o dokumenty dvou policistů, Oldřicha Koppa a Milana Dvořáka. Tito důstojníci byli úzce spojeni s kontroverzními podnikateli Františkem Mrázkem a Petrem Šebestou. (Oba byli zastřeleni nájemným vrahem.)

 

Problémové kauzy

- Leden 2006: vražda podnikatele Františka Mrázka
- Březen 2006: zatčení vlivných činitelů ČSSD za korupci v biolihu
- Duben 2006: detektivové oznámili, že vražda Mrázka může souviset s kauzou biolíh
- Květen 2006: Inspekce ministra vnitra zabavila u hlavního vyšetřovatele Mrázkovy vraždy a biolihu počítač; hrozí mu obvinění

Detektivové si od toho slibovali, že jim to pomůže najít další informace, které by je dovedly k objednavatelům vražd. O spisy začala mít ve stejnou dobu zájem také inspekce.

 

Jejich spor o to, kdo se dostane k těmto citlivým informacím dříve, nakonec muselo vyřešit až Městské státní zastupitelství v Praze. Dokumenty byly převezeny na jeho "neutrální půdu" a detektivové z ÚOOZ a vyšetřovatelé z Inspekce ministra vnitra si pořídili identické kopie.

Potyčky s inspekcí začaly podle detektivů z ÚOOZ ve chvíli, kdy bývalá mluvčí útvaru Blanka Kosinová zveřejnila (po dohodě s vedením) oficiální zprávu, že ÚOOZ spojuje dohromady vyšetřování Mrázkovy vraždy a korupci za biolíh. Kosinová pak byla odstavena z funkce mluvčí a celý útvar dostal neoficiální výstrahu, aby "před volbami šetřili takovými zprávami".

V kauze byl také vyměněn státní zástupce, který šel detektivům "na ruku" a schvaloval jim odposlechy a přístup k citlivým dokumentům.P�evzato z iDNES

Zobrazeno: 671x

<< K t�matu

S exekutorem neexperimentujte

http://www.ct24.cz/denicky/index_view.php?id=189063 

26.10.2006 - 11:19, autor: Filip Černý.

Filip Černý Možná i vy patříte k lidem, kteří se řítí do problémů a vůbec o tom neví. Tak třeba: Myslíte si, že když si nevyzvednete úřední dopis na poště, tak vám úřad oficiálně nic nedoručil? Třeba jste byli měsíc v zahraničí, takže jste si to ani vyzvednout nemohli, říkáte si? Nebo vám nepříjemná obsílka přijde na adresu trvalého bydliště, kde ve skutečnosti nebydlíte, a vy se domníváte, že jste z obliga? Asi by vás nemělo těšit, že spousta lidí si to myslí taky. Máte totiž zaděláno na pěkný průšvih.

Natáčel jsem reportáž o exekutorech a řeknu vám, dlouho jsem nic tak poučného nedělal. Setkal jsem se s lidmi, kteří se tváří v tvář exekučnímu zásahu zhroutili. Nebo s lidmi, kteří přišli o celý rodinný majetek a jsou skálopevně přesvědčení, že nic neprovedli. Stačilo několik drobných chyb, nějaké opomenutí, malé lajdáctví. Třeba nevěděli, co je to institut náhradního doručení. To znamená, že vám může být rozsudek doručený i tím způsobem, že jen ležel na poště. Ani jste na něj nemuseli sáhnout, a už je rozhodnutí platné. Většina těchto příběhů začíná právě někde na poště.

Zabavení majetkuA pak je taky pár příběhů, které vrcholí u prapodivných postupů soudního exekutora. Mluvil jsem s lidmi, které exekutor podvedl, a přitom je jakákoliv sankce vůči němu v nedohlednu. Jak je to možné? Exekutoři jsou stát ve státě.

Když vznikala současná podoba exekutorského řádu, v Česku neplatil nikdo nikomu a soudy nebyly schopné dluhy vůbec vymáhat. Na hrubý pytel, hrubá záplata, řeklo si několik poslanců z ODS, KDU-ČSL a US-DEU a vytvořili benevolentní zákon o exekutorech – soukromnících. Jsou to na jednu stranu podnikatelé, a na druhou soudní úředníci. Nelze zpochybnit, že díky jejich širokým pravomocem se platební morálka v zemi zvyšuje, i když hlavně na úrovni obyčejných a nepodnikajících občanů. K největším zákazníkům exekutorů totiž patří se svými pohledávkami energetici, plynaři, vodaři a tak.

Často jsem mluvil s dlužníky, kteří si stěžují, že jim exekutor vybílil byt. Že jim odnesl televizi, obstavil účty, zabavil nemovitost. Poslouchal jsem pozorně a většinou jsem zjistil, že exekutor dělal jen to, co měl – účinně vymáhal peníze po dlužníkovi. A pak jsou tu ty nepotrestané výjimky.

A ty má zachytit kontrola. Jaká kontrola? Jak si vlastně stěžovat na jednání exekutora? Přece samotným exekutorům. Stejně jako u advokátů, i tady stížnosti řeší – profesní komora.

Komora se prý snaží. Vloni podali lidé 658 Exekutor a policiestížností (jde jen o 0,24 % z celkového počtu exekucí). Komora rozhodla, že exekutor chyboval v 19 případech. Exekucí vloni proběhlo 270 480. Tak mi z toho vychází, že jsou to vzorní pracovníci, tihle exekutoři.

„Děláme všechno pro to, abychom nepoctivce odhalili“, říká prezident komory Juraj Podkonický. Rád bych věřil. Akorát mě trochu překvapuje, že komora stejně rázně hovoří o chybě, kterou udělali zákonodárci. Exekutoři nespadají pod lustrační zákon. Jestliže to exekutorům vadí, tak proč estébáci sedí přímo v orgánech komory, a proč jsou mezi kárnými žalobci?

Podáte-li na exekutora trestní oznámení, co udělá policie? Většinou stížnost předá zase Exekutorské komoře, protože žádné překročení zákona nenajde. Když zákon umožňuje téměř cokoliv, pak není nic nezákonné.

Jenže lidé si stěžují dál. Například na Ministerstvo spravedlnosti, které má na soudní vymahače také dohlížet. Exekučně zabavenoPodle zkušeností Heleny Svatošové ze sdružení Iuridicum remedium ale dohled ministerstva vůbec nefunguje. „Vyřizují věci s velkým zpožděním a stížnosti šetří ledabyle,“ říká doktorka Svatošová. Možná je to také proto, že na Ministerstvu po letech praxe zjistili, že jim zákon nepřidělil žádné pravomoci. Ejhle, nesmí například nahlížet do exekučního spisu. Ajaj, nemůžou vyslýchat exekutora. Ouvej, tak se spokojí s písemným vyjádřením, a občana, který si stěžuje, ani k pohovoru nepozvou.

Když se podíváte na ministerské vyhlášky, které v posledních letech doplňovaly exekutorský řád, jasně z nich vyplývá, jak velký vliv na ně měla přímo Exekutorská komora. Ustanovení, které by chránily povinného (dlužníka) nebo oprávněného (věřitele), je tam jako šafránu. Koneckonců bývalý ministr Pavel Němec byl spoluautorem exekučního zákona.

Cílem exekučního vymáhání se v nejbližších letech stanou další statisíce lidí. Když budete mít smůlu, padnete do rukou nějakého gaunera, a pak vám justiční systém pomáhej. Mnohem pravděpodobnější je, že se potkáte s normálním exekutorem využívajícím své pravomoci do puntíku.

Dovolím si tvrdit, že existuje jediná rada už teď. Sedněte si ke starým, i prastarým účtům. Třikrát si zkontrolujte, zda jste všechno zaplatili. Uhraďte i účty, o kterých pochybujete. Vyzvedávejte si všechno na poště. Nezahazujte pokuty za stěračem. Když vám zabuší na dveře exekutor, dejte mu vždycky správnou adresu. Hlídejte si kratičké lhůty na odvolání. A plaťte.

V téhle zemi vám stokoruny neprojdou. To byste museli dlužit stamilióny.

Podrobnosti v reportáži Filipa Černého v Reportérech ČT z 16. října 2006.

Pátek 15. prosince 2006

American Red Cross fined for violations

 http://news.yahoo.com/s/ap/20061127/ap_on_he_me/red_cross_blood

By ANDREW BRIDGES, Associated Press Writer Mon Nov 27, 5:40 PM ET

WASHINGTON - The federal government has fined the American Red Cross $5.7 million for violating blood-safety laws and the terms of a 2003 consent decree.

The fine covers quality assurance, inventory management, control of non-conforming blood products, donor screening and blood component manufacturing issues turned up during a 2005 inspection of a Red Cross facility in West Henrietta, N.Y., the Food and Drug Administration said in a Nov. 21 letter.

The letter, to Red Cross interim president and CEO Jack McGuire, was posted Monday on the FDA Web site.

The fine appears to be the largest single penalty ever assessed under terms of a 2003 court settlement that allows the large fines when the Red Cross violates FDA rules. Previously, the FDA had fined the Red Cross a total of nearly $10 million.

"We will review the letter, which we are doing now, and if we have any questions or issues that we want to resolve, we will get back with the FDA," American Red Cross spokesman Ryland Dodge said.

Messages left with two FDA representatives were not immediately returned.

The fine stems from the FDA's inspection of the Red Cross New York-Penn Region's blood services facility. FDA inspectors, over 29 days, turned up 207 deviations from a 2004 plan devised to detect, investigate, monitor and correct problems. The inspection was the first comprehensive evaluation of how the Red Cross implemented the plan, the FDA said.

The Red Cross board of governors has asked for an independent and comprehensive assessment of how it complies with FDA regulatory requirements.

The ultimate size of the fine could grow if the FDA deems a required compliance plan inadequate, the agency said.

The Red Cross said does not use donated money to pay fines, but instead relies on operating funds, it said. Those include revenue from the sales of blood products.

The 2003 consent decree settled charges that the Red Cross had committed "persistent and serious violations" of federal blood safety rules dating back 17 years.

The Red Cross provides more than 40 percent of the nation's blood supply, selling blood products to health facilities.

___

On the Net:

American Red Cross: http://www.redcross.org/

Food and Drug Administration: http://www.fda.gov/

Pátek 15. prosince 2006

Iraq corruption whistleblowers face penalties

Cases show fraud exposers have been vilified, fired, or detained for weeks

http://www.msnbc.msn.com/id/20430153/

One after another, the men and women who have stepped forward to report corruption in the massive effort to rebuild Iraq have been vilified, fired and demoted.

Or worse.

For daring to report illegal arms sales, Navy veteran Donald Vance says he was imprisoned by the American military in a security compound outside Baghdad and subjected to harsh interrogation methods.

 

Pondělí˝ 27. srpna 2007

Se soudními spisy lze snadno manipulovat - důkazy poté chybí (VIDEO)

31.08.2007 - 21:21, autor: ČT24.

Kdo chce spravedlivý rozsudek, měl by si svůj soudní případ pečlivě hlídat - včetně spisu. Radí to spotřebitelská organizace Ejustice. Jinak by se mohlo stát, že verdikt padne na základě zmanipulovaných nebo vykradených podkladů. Ministerstvo spravedlnosti ani sami soudci neumí machinacím s dokumenty zabránit. Náprava podle nich přijde, až budou v elektronické podobě.

video: Manipulaci se soudními spisy zabrání až elektronizace

Ve spisu Jiřího Kráma v řízení o péči o nezletilého syna chybí dokumenty a stránky jsou několikrát přečíslovány. Naopak přebývají cizí rozsudky, prázdné listy a obálky. Z podoby spisu je zjevné, že s ním bylo manipulováno. K tomu však nikdo nepřihlédl a soud tento týden vydal pravomocný rozsudek. Naopak v médii sledované kauze Jiřího Čunka se podobné nesrovnalosti ve spisu staly jedním z hlavních důvodů, proč žalobce Arif Salichov případ odložil. Případy účelové manipulace se spisy nejsou výjimečné. Podle Davida Kolaji ze spotřebitelské organizace Ejustice se s podobnými problémy potýká celá řada lidí.

Někdy stačí vykrást jediný dokument, například znalecký posudek, a soud může dojít k naprosto odlišnému závěru. Některé soudy se tomu snaží zabránit, u jiných ale nedá krádež ze spisu příliš práce. Zatímco třeba v účetnictví musí být u každého přeškrtnutého údaje odůvodnění a podpis, v soudním spisu mohou úředníci škrtat a přečíslovávat strany bez jakéhokoli vysvětlení. Po přečíslování spisu poškozený účastník už jen stěží dokáže, že dříve obsahoval i jiné listiny. David Kolaja doporučuje, aby si lidé, kteří se soudí, svůj spis okopírovali nebo ofotili digitálním fotoaparátem. Získají tak nad ním kontrolu.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) by pomohlo, kdyby si soudci více hlídali, zda se ze spisu neztrácejí určité důkazy. Situaci by mělo definitivně vyřešit zavedení elektronického spisu, v němž bude mít každý dokument svůj čárový kód. Běžně by takové spisy měly fungovat od roku 2009.

http://www.ct24.cz/zdomova/index_view.php?id=228047

Středa 5. září 2007

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10123147075-vladneme-nerusit/

Následky opoziční smlouvy provázejí naši zemi dodnes. Korupční skandály, mafiánské vraždy, útoky na novináře, podivné nákupy stíhaček - jen náhoda nebo přímý důsledek zákulisních politických dohod? Nová fakta a souvislosti o jedné z nejčerstvějších kapitol naší porevoluční historie v dokumentu Erika Taberyho a Tomáše Kudrny

Čtvrtek 24. července 2008

BTC Clicks banner