Neděle 3. května 2015

Záhada v Oklahoma City - 10.díl

MF DNES Plus 10/2006, Tereza Spencerová,   Středa 17. května 2006

@gorgrog

Timothy McVeigh byl v červnu 2001 popraven za pumový atentát v Oklahoma City. Případ by tím mohl být uzavřen… kdyby tolik otázek nezůstalo bez odpovědi.

Před leteckými útoky na Světové obchodní středisko v New Yorku a na budovu Pentagonu ve Washingtonu z 11. září 2001 to byl nejhorší teroristický případ na území Spojených států. Bývalý voják McVeigh se netajil svým odporem vůči federální vládě ve Washingtonu, která podle něho nemístně omezovala tradiční americké svobody, a rozhodl se, že proti ní zahájí vlastní boj. 19. dubna 1995 zajel s vypůjčeným nákladním vozem k budově, v níž v Oklahoma City sídlily nejen federální úřady, ale v přízemí byla třeba i mateřská školka. Na korbě vezl takřka 2400 kilogramů výbušniny, k jejíž výrobě použil průmyslová hnojiva, a nálož odpálil. V troskách budovy zahynulo 164 lidí, mnoho z obětí tvořily děti.

Potud oficiální verze události, která však mnohé neuspokojila. Podle nich se McVeigh stal jen nastrčenou figurkou ve vysoké hře, v níž tahaly za nitky osoby z nejvyšších kruhů. Na určité nesrovnalosti ostatně poukázal i federální soudce Richard Matsch. Když nad McVeighem vynesl rozsudek smrti, prohlásil: „Mnoho otázek zůstalo nezodpovězených. Velmi by mě znepokojilo, kdyby se jimi americké vládní bezpečnostní agentury tímto okamžikem přestaly zabývat.“ Stalo se však přesně to, čeho se pan soudce obával.

 

Timothy McVeigh se k atentátu přiznal 

Věřit na zázraky

Ještě před soudcem však své pochybnosti vyjádřila některá média. Newyorský list The Village Voice například položil několik otázek: 1) Kdo byl neznámý snědý muž, s nímž byl McVeigh onoho osudového rána viděn a kterého FBI vůbec nehledá? 2) Proč FBI nešla po mnoha slibných stopách, které mohly vést k případným McVeighovým komplicům? 3) Jak je možné, že McVeigh se svým přítelem Nicholsem za jediný večer, jak tvrdí oficiální vyšetřovací verze, vyrobil tolik výbušniny, když podle odborníků musel celý proces trvat mnohonásobně déle? Poslední otázka se opírala o výpověď brigádního generála Bentona Partina, který se celých pětadvacet let v armádě zabýval výbušninami. „Když jsem slyšel první zprávy o atentátu v Oklahoma City, bylo mi jasné, že se nám neříká pravda,“ prohlásil generál.

"Když jsem slyšel o atentátu první zprávy, věděl jsem, že se nám neříká pravda." 

„Je absurdní, aby někdo přijel s náklaďákem s hnojivem a vyhodil do vzduchu železobetonovou stavbu. Stačilo, abych viděl první fotografie, a bylo mi jasné, že podminováno muselo být přinejmenším několik nosných stěn budovy a pilířů dole v garáži. Představuji si, jak kdesi kdosi sedí a pouští do médií dezinformace, chce abychom věřili na zázraky.“ Svou zprávu generál Partin zaslal všem členům amerického Senátu a Kongresu vyzval je, aby byly trosky budovy zpřístupněny komisi složené z odborníků na demolice. Ačkoli se pod jeho názor podepsalo dalších pět uznávaných expertů, úřady jim nevyhověly. Zřícená budova byla hlídána armádou a 23. května 1995, 34 dnů po výbuchu, byly její zbytky srovnány se zemí. Suť pak rozhrabaly buldozery, místo bylo obehnáno plotem a kolem něho začali hlídkovat vojáci.

Užitečný idiot

Je pozoruhodné, že Partinovi daly částečně za pravdu i vládní orgány. Speciální laboratoř na letecké základně Elgin na Floridě se pokusila atentát zrekonstruovat. Použili stejný ocelí vyztužený beton a zkoušeli ho ničit „hnojivovou“ bombou. Výsledky žádného z testů neodpovídaly oficiální vyšetřovací verzi. Odborníci z laboratoře nakonec ve šestapadesátistránkové zprávě dospěli k závěru, že „je nemožné připsat účinek exploze v Oklahoma City jediné náloži o 2400 kilogramech. Proto lze konstatovat, že škody na budově nezpůsobil jen nákladní vůz, ale musely být použity i nálože rozmístěné uvnitř budovy.“ Ke stejnému závěru ostatně dospěla i expertiza, kterou vypracovali dva zaměstnanci Pentagonu a která se v březnu 1996 objevila v bulletinu Strategic Investment.

Podle ní došlo ve federální budově v Oklahoma City k pěti navzájem nezávislým explozím. „Timothy McVeigh hrál v celém případě okrajovou roli užitečného idiota,“ konstatuje zpráva. Na McVeighovu obhajobu se postavil také věhlasný publicista a spisovatel Gore Vidal, který v článku v časopisu Vanity Fair označil oficiální verzi za tak zhovadilou, že pravda může být jakákoli. „McVeigh mohl spolupracovat s arabskými teroristy, americkými protivládními extremisty, nebo -proč ne? - se samotnou vládou. V tomto případě je reálná i ta nejbláznivější konspirační teorie,“ napsal Vidal. S McVeighem si vyměnil několik dopisů a atentátník k němu nejspíš pojal důvěru, neboť ho jako jednoho z nemnoha pozval, aby se zúčastnil jeho popravy. Gore Vidal je o McVeighově nevině přesvědčen dodnes: „Podle mě se McVeigh přiznal k něčemu, co nespáchal sám - nebo to nespáchal vůbec -protože měl pocit, že ho jeho obhájce potopil. Chtěl zemřít jako mučedník, jako symbol protivládního protestu, než aby zůstal padesát let v cele a každý den se bál, že ho někdo znásilní.“

Podle expertů muselo být
náloží hned několik
  

„Zazdili to!“

Pochybnosti kolem vyšetřování pumového útoku začaly zneklidňovat i rodiny pozůstalých, jejichž blízcí v troskách budovy zahynuli. Jejich rostoucí nespokojenost nakonec v dubnu 1997 vedla ke vzniku Oklahomského výboru pro vyšetřování pumového útoku (OBIC), do jehož čela se postavil tehdejší republikánský senátor Charles Key. OBIC se pustil do práce a po šesti letech vydal v zimě 2001 svou vlastní rozsáhlou zprávu o pumovém útoku.

Je to dokument čítající 550 stran a je vůči FBI a dalším vládním agenturám velmi kritický. Jeho nejzávažnější pasáž se týká výbušniny. „Je rozdíl, když k budově přistavíte nákladní vůz naložený výbušninou, a když stavbu zevnitř podminujete,“ cituje zpráva experta na výbušniny Sama Cohena s tím, že ani oficiální vládní zpráva „po nás nesmí chtít, abychom začali věřit, že přestaly platit přírodní zákony.“ „Na přípravě akce se muselo podílet víc lidí.

A bylo zapotřebí lidí, kteří měli přístup do budovy,“ konstatuje Cohen. „Nesmíte zapomínat, že to byla federální budova; u každého vchodu strážní s rentgenovými branami, magnetometry a dalšími přístroji. Otázka tedy nezní ani, „kolik lidí se akce účastnilo“, ale „kolik z nich jich mělo volný vstup do budovy“. S taškou plnou výbušnin se do takové budovy z ulice prostě nedostanete.“ OBIC ve své zprávě rovněž odhaluje, že vládní bezpečnostní agentury měly nejméně od dvou svých informátorů dopředu informace o tom, že se na federální budovu v Oklahoma City chystá útok. Nevěnovaly jim ale pozornost, nejspíš proto, že první informátorka mluvila o protivládních extremistech, kteří „nebyli nebezpeční“, zatímco druhý zdroj do kauzy zapletl „arabsky vyhlížející muže,“ kteří si nápadně často chodili federální budovu obhlížet a studovat.

Údajně také nabídli informátorovi peníze za to, že jim s pumovým útokem pomůže.
Zjistilo se také, že FBI před McVeighovým obhájcem zatajila více než tři tisíce stran dokumentů o vyšetřování. Podle Charlese Keye to z FBI dělá spoluviníka celé kauzy. „Zjistili jsme, že FBI i další vládní agentury pochybily v celkem 42 případech,“ prohlásil Key v novinovém rozhovoru. „FBI dokonce nezveřejnila ani záznam ze dvou bezpečnostních kamer, které mohly jasně ukázat, co se toho osudového rána před budovou odehrávalo, kdo vlastně přijel s nákladním vozem s výbušninami a podobně. To vše svědčí o tom, že před námi vláda cosi tají.“ Podobně se prý FBI zachovala také v případě otisků prstů, které na místě sňala. Odmítá sdělit, komu patří,“ konstatuje Key. „Nedávno jsme je zažalovali na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, ale marně. Zazdili to. Nejspíš nechtějí prozradit totožnost některých svých lidí, kteří se kolem toho všeho motali.“

Stejné jako u Kennedyho

Charles Key však ze samotného atentátu vládu neviní. Podle něho vede horká stopa do Iráku nebo nějaké jiné blízkovýchodní země, i když sám připouští, že pro to nemá žádné důkazy, stejně jako si neumí vysvětlit, jak by Arabové „mohli přesvědčit dobré Američany, aby zaútočili proti své vládě. Sama vláda však z neznámých příčin pravdu nechce odhalit.“ Charley Key a jeho kolegové z OBIC se nevzdávají, pro ně se popravou Timothyho McVeigha jedna z nejkrvavějších událostí amerických dějin zdaleka neuzavřela: „Vzpomínáte na teorii jedné kulky, která údajně zabila Kennedyho? V Oklahomě nám předkládají stejný nesmysl. Je to stejně závažné jako dvě strany jedné mince.“

Foto: profimedia.cz a ČTK

O autorovi: TEREZA SPENCEROVÁ, hlavní editorka MF Plus spencerova@mf.cz
Pďż˝evzato z MF DNES Plus 10/2006, Tereza Spencerová

Zobrazeno: 475x

<<Tďż˝MA: Teroristický útok na budovu FBI v Oklahomě

<< K t�matu

Coach Factory Outlet

NEWPORT, Wales — President Obama escalated the American response to the marauding Islamic State in Iraq

Coach Factory Outlet

and Syria on Friday, recruiting at least nine allies to help crush the organization

Coach Outlet

and offering the outlines of a coordinated military strategy that echoes the war

Coach Online Outlet

on terror developed by his predecessor, George W. Bush, more than a decade ago.

Coach Factory Outlet

In his most expansive comments to date about how the United States

Coach Outlet Store

and its friends could defeat ISIS, a once-obscure group of Sunni militants that has

Coach Outlet Store

now upended the Middle East and overshadowed Al Qaeda, Mr. Obama said the effort would rely on American airstrikes against

Coach Outlet Online

its leaders and positions, strengthen the moderate Syrian rebel groups to reclaim ground lost to ISIS,

Coach Factory Outlet

and enlist friendly governments in the region to join the fight.

Coach Factory Online

U.S. Military Strategy Against ISISAUG. 21, 2014

Coach Factory Outlet

President Obama and Prime Minister David Cameron of Britain visited students at Mount Pleasant Primary School,

Coach Outlet Store Online

in Newport, Wales, as leaders gathered for a NATO summit meeting on Thursday.

Chanel Handbags

bama and Cameron Call on NATO to Confront ISISSEPT. 4, 2014

Louis Vuitton Outlet Online

hancellor Angela Merkel of Germany with President François Hollande of France.

Louis Vuitton Outlet

NATO Plans a Special Force to Reassure Eastern Europe and Deter RussiaSEPT. 5, 2014

Louis Vuitton Belt

President Obama, Prime Minister David Cameron of Britain and the NATO secretary general, Anders Fogh Rasmussen, seated.

Hermes Belt

NATO Prepares New Sanctions Over Russian Action in Ukraine SEPT. 4, 2014

Coach Outlet Online

While the president’s aides maintained that he has not yet decided to authorize airstrikes in Syria

Coach Outlet

— which he has already done on a limited basis in Iraq — Mr. Obama likened his developing strategy on ISIS to the American effort against Al Qaeda in Pakistan’s tribal regions, which has relied heavily on airstrikes.

Coach Factory Outlet

Mr. Obama has been under enormous pressure to articulate a way to counter ISIS,

Coach Outlet Online

which has proclaimed itself an Islamic caliphate that knows no borders and has demonstrated ruthless behavior,

Coach Factory Outlet

including the videotaped beheadings of two Americans. After creating a political tempest by saying last week that his administration lacked a strategy,

Coach Outlet Store Online

Mr. Obama sought on Friday to portray himself as spearheading the effort.

Coach Outlet Store Online

But in so doing, the president risks further entangling the American military in exactly the type of costly foreign conflict

Coach Factory Outlet

he has long sought to escape. And his administration has been unable to explain

Coach Outlet

how he can vanquish ISIS without indirectly aiding President Bashar al-Assad of Syria,

Coach Handbags Outlet

regarded by the administration as an odious leader who must resign.

Coach Outlet

Nonetheless, Mr. Obama’s comments, made at the conclusion of a NATO summit meeting here,

Coach Outlet

were in effect a significant expansion of his earlier assessments of the ISIS threat

Chanel Handbags

— simply by offering a direct comparison to the strategy against Qaeda militants.

Louis Vuitton

“You initially push them back, you systematically degrade their capabilities,

Louis Vuitton Outlet

you narrow their scope of action, you slowly shrink the space,

Gucci Belts

the territory that they may control, you take out their leadership,”

Gucci Belt

Mr. Obama said at a news conference here.

Louis Vuitton Outlet Online

“And over time, they are not able to conduct the same kinds of terrorist attacks as they once could.”

Oakley Sunglasses Outlet

He said that “we are going to degrade and ultimately defeat ISIL, the same way that we have gone after Al Qaeda,”

Louis Vuitton Outlet Online

using an alternate acronym for ISIS. He drew the analogy to Pakistan as an example of

Oakley Sunglasses Outlet

how the United States can go to war against militants while limiting the number of American ground combat troops.

Cheap Oakley Sunglasses

Mr. Obama spoke after aides had unveiled what Defense Secretary Chuck Hagel called the “core coalition”

Oakley Sunglasses

to fight the ISIS militants, the outcome of a hastily organized meeting on the sidelines of

Louis Vuitton Outlet

the NATO summit talks. Diplomats and defense officials from the United States, Britain, France, Australia, Canada, Germany, Turkey, Italy, Poland and Denmark huddled to devise a two-pronged strategy:

Oakley Sunglasses Outlet

strengthening allies on the ground in Iraq and Syria, while bombing Sunni militants from the air.

Louis Vuitton Outlet

“There is no containment policy for ISIL,”

Oakley Sunglasses Outlet

Secretary of State John Kerry said at the start of the meeting.

Oakley Sunglasses

“They’re an ambitious, avowed, genocidal, territorial-grabbing,

Oakley Sunglasses

caliphate-desiring quasi state with an irregular army, and leaving them in some capacity intact anywhere would leave a cancer in place that will ultimately come back to haunt us.”

Sobota 6. září 2014

Chanel Outlet Online, http://www.shopbestgoods.com/
Coach Factory Outlet Online, http://www.bestcustomsonline.com/
Nike Jordan Shoes, http://www.nike-jordanshoes.com/
Polo T Shirts, http://www.polo-tshirts.com/
Beats By Dre Outlet, http://www.beatsbydreoutlet.net/
Michael Kors Outlet Online, http://www.michaelkorsus.com/
North Clearace Outlet, http://www.northsclearance.com/
Ralph Lauren Outlet, http://www.ralph-laurensale.com/
Gucci Shoes Outlet, http://www.gucci-shoesuk2014.com/
Michael Kors Outlet, http://www.michael-korsstates.com/
Polo Outlet Store, http://www.polo-outlets.com/
Hermes Outlet Online, http://www.hermes-outletonline.com/
Ralph Lauren UK, http://www.ralph-laurenhome.com/
Marc Jacobs On Sale, http://www.marcjacobsonsale.com/
MCM Outlet, http://www.mcmworldwides.com/
Longchamp Outlet, http://www.salongchamppairs.com/
Canada Goose Outlet, http://www.canada-gooser.com/
Burberry Outlet, http://www.burberryoutlet2014.com/
Michael Kors Outlet, http://www.michaelkors.so/
Oakley Sunglaases Factory, http://www.oakley-sunglassfactory.com/
North Face Outlet Online, http://www.north-faceoutlets.net/
Moncler Clearance, http://www.moncler-clearance.com/
Woolrich Clearance, http://www.woolrich-clearance.com/
Barbour Jackets Outlet Online, http://www.barbour-jacketsoutlet.com/
Moncler Jackets Outlet Online, http://www.moncler-jacketsoutletonline.com/
Monster Beats Outlet, http://www.monsterbeatsbydres.net/
Louis Vuitton Outlet, http://www.louis-vuittonblackfriday.com/
Louis Vuitton Factory, http://www.lv-guccishoesfactory.com/
Discount Clothes Sale, http://www.cheapdiscountoutlet.com/
Coach Outlet Online, http://coachoutlet.iwopop.com/
Coach Factory Outlet, http://www.coachsfactoryoutlet.com/
Coach Black Friday, http://www.coach-blackfriday2014.com/
Coach Store Outlet Online, http://www.coach-storeoutletonline.com/
Coach Factory Outlet Online, http://www.coach-factorysoutletonline.com/
Coach Outlet, http://www.coachccoachoutlet.com/
Coach Factory, http://www.coach-factories.net/
Coach Purses Outlet Online, http://www.coach-pursesoutletonline.com/
Coach Outlet USA, http://www.coach-outletsusa.com/
Coach Outlet Online USA, http://www.zxcoachoutlet.com/
Coach Factory Outlet Online, http://www.mischristmas.com/
Black Friday, http://www.misblackfriday.com/
Coach Purses Outlet Online, http://www.newoutletonlinemall.com/
Ralph Lauren Polo, http://www.ralphlaurenepolo.com/
Ralph Lauren Black Friday
Coach Outlet OnlineCoach Outlet Online, http://www.shopbestgoods.com/
Louis Vuitton Outlet,http://www.shopbestgoods.com/louis-vuitton-bags-c-1.html
Hermes Bags Outlet,http://www.shopbestgoods.com/hermes-bags-c-2.html
Prada Outlet Online,http://www.shopbestgoods.com/prada-bags-c-3.html
Chanel Outlet,http://www.shopbestgoods.com/chanel-bags-c-4.html
Gucci Outlet,http://www.shopbestgoods.com/gucci-bags-c-5.html
Burberry Outlet Online,http://www.shopbestgoods.com/burberry-bags-c-6.html
Celine Outlet Online,http://www.shopbestgoods.com/celine-bags-c-7.html
Balenciaga Outlet Online,http://www.shopbestgoods.com/balenciaga-bags-c-8.html
Christian Dior Outlet,http://www.shopbestgoods.com/christian-dior-bags-c-9.html
Chloe Outlet,http://www.shopbestgoods.com/chloe-bags-c-10.html
Bvlgari Outlet,http://www.shopbestgoods.com/bvlgari-bags-c-11.html
Bally Outlet Online,http://www.shopbestgoods.com/bally-bags-c-12.html
coach Outlet Online,http://www.shopbestgoods.com/coach-bags-c-13.html
Michael Kors Outlet,http://www.shopbestgoods.com/michael-kors-bags-c-14.html
MCM Backpack Outlet,http://www.shopbestgoods.com/mcm-bags-c-15.html
Fendi Outlet,http://www.shopbestgoods.com/fendi-bags-c-16.html
Mulberry Outlet Online,http://www.shopbestgoods.com/mulberry-bags-c-17.html
Marc Jacobs Outlet Online,http://www.shopbestgoods.com/marc-jacobs-bags-c-18.html
Miu Miu Outlet,http://www.shopbestgoods.com/miu-miu-bags-c-19.html
Ysl Outlet,http://www.shopbestgoods.com/ysl-bags-c-20.html
Tory Burch Outlet,http://www.shopbestgoods.com/tory-burch-bags-c-21.html
Givenchy Outlet,http://www.shopbestgoods.com/givenchy-bags-c-22.html
Ferragamo Outlet,http://www.shopbestgoods.com/ferragamo-bags-c-23.html
Lancel Outlet,http://www.shopbestgoods.com/lancel-bags-c-24.html
Loewe Bags Outlet,http://www.shopbestgoods.com/loewe-bags-c-25.html
Tods Outlet,http://www.shopbestgoods.com/tods-bags-c-26.html
Paul Smith Outlet,http://www.shopbestgoods.com/paul-smith-bags-c-27.html
D&G Bags Outlet,http://www.shopbestgoods.com/dg-bags-c-28.html
Alexander Wang Outlet,http://www.shopbestgoods.com/alexander-wang-bags-c-29.html
Bottega Veneta Outlet,http://www.shopbestgoods.com/bottega-veneta-bags-c-30.html

Úterý˝ 9. září 2014

Coach Factory Outlet

NEWPORT, Wales — President Obama escalated the American response to the marauding Islamic State in Iraq

Coach Factory Outlet

and Syria on Friday, recruiting at least nine allies to help crush the organization

Coach Outlet

and offering the outlines of a coordinated military strategy that echoes the war

Coach Online Outlet

on terror developed by his predecessor, George W. Bush, more than a decade ago.

Coach Factory Outlet

In his most expansive comments to date about how the United States

Coach Outlet Store

and its friends could defeat ISIS, a once-obscure group of Sunni militants that has

Coach Outlet Store

now upended the Middle East and overshadowed Al Qaeda, Mr. Obama said the effort would rely on American airstrikes against

Coach Outlet Online

its leaders and positions, strengthen the moderate Syrian rebel groups to reclaim ground lost to ISIS,

Coach Factory Outlet

and enlist friendly governments in the region to join the fight.

Coach Factory Online

U.S. Military Strategy Against ISISAUG. 21, 2014

Coach Factory Outlet

President Obama and Prime Minister David Cameron of Britain visited students at Mount Pleasant Primary School,

Coach Outlet Store Online

in Newport, Wales, as leaders gathered for a NATO summit meeting on Thursday.

Chanel Handbags

bama and Cameron Call on NATO to Confront ISISSEPT. 4, 2014

Louis Vuitton Outlet Online

hancellor Angela Merkel of Germany with President François Hollande of France.

Louis Vuitton Outlet

NATO Plans a Special Force to Reassure Eastern Europe and Deter RussiaSEPT. 5, 2014

Louis Vuitton Belt

President Obama, Prime Minister David Cameron of Britain and the NATO secretary general, Anders Fogh Rasmussen, seated.

Hermes Belt

NATO Prepares New Sanctions Over Russian Action in Ukraine SEPT. 4, 2014

Coach Outlet Online

While the president’s aides maintained that he has not yet decided to authorize airstrikes in Syria

Coach Outlet

— which he has already done on a limited basis in Iraq — Mr. Obama likened his developing strategy on ISIS to the American effort against Al Qaeda in Pakistan’s tribal regions, which has relied heavily on airstrikes.

Coach Factory Outlet

Mr. Obama has been under enormous pressure to articulate a way to counter ISIS,

Coach Outlet Online

which has proclaimed itself an Islamic caliphate that knows no borders and has demonstrated ruthless behavior,

Coach Factory Outlet

including the videotaped beheadings of two Americans. After creating a political tempest by saying last week that his administration lacked a strategy,

Coach Outlet Store Online

Mr. Obama sought on Friday to portray himself as spearheading the effort.

Coach Outlet Store Online

But in so doing, the president risks further entangling the American military in exactly the type of costly foreign conflict

Coach Factory Outlet

he has long sought to escape. And his administration has been unable to explain

Coach Outlet

how he can vanquish ISIS without indirectly aiding President Bashar al-Assad of Syria,

Coach Handbags Outlet

regarded by the administration as an odious leader who must resign.

Coach Outlet

Nonetheless, Mr. Obama’s comments, made at the conclusion of a NATO summit meeting here,

Coach Outlet

were in effect a significant expansion of his earlier assessments of the ISIS threat

Chanel Handbags

— simply by offering a direct comparison to the strategy against Qaeda militants.

Louis Vuitton

“You initially push them back, you systematically degrade their capabilities,

Louis Vuitton Outlet

you narrow their scope of action, you slowly shrink the space,

Gucci Belts

the territory that they may control, you take out their leadership,”

Gucci Belt

Mr. Obama said at a news conference here.

Louis Vuitton Outlet Online

“And over time, they are not able to conduct the same kinds of terrorist attacks as they once could.”

Oakley Sunglasses Outlet

He said that “we are going to degrade and ultimately defeat ISIL, the same way that we have gone after Al Qaeda,”

Louis Vuitton Outlet Online

using an alternate acronym for ISIS. He drew the analogy to Pakistan as an example of

Oakley Sunglasses Outlet

how the United States can go to war against militants while limiting the number of American ground combat troops.

Cheap Oakley Sunglasses

Mr. Obama spoke after aides had unveiled what Defense Secretary Chuck Hagel called the “core coalition”

Oakley Sunglasses

to fight the ISIS militants, the outcome of a hastily organized meeting on the sidelines of

Louis Vuitton Outlet

the NATO summit talks. Diplomats and defense officials from the United States, Britain, France, Australia, Canada, Germany, Turkey, Italy, Poland and Denmark huddled to devise a two-pronged strategy:

Oakley Sunglasses Outlet

strengthening allies on the ground in Iraq and Syria, while bombing Sunni militants from the air.

Louis Vuitton Outlet

“There is no containment policy for ISIL,”

Oakley Sunglasses Outlet

Secretary of State John Kerry said at the start of the meeting.

Oakley Sunglasses

“They’re an ambitious, avowed, genocidal, territorial-grabbing,

Oakley Sunglasses

caliphate-desiring quasi state with an irregular army, and leaving them in some capacity intact anywhere would leave a cancer in place that will ultimately come back to haunt us.”

Sobota 6. září 2014

BTC Clicks banner