Středa 27. května 2015

Bývalý šéf Mossadu, hloupý útok na Írán a budování demokracie v Izraeli

ceskapozice.cz,   Neděle 26. června 2011

Generál Meir Dagan označil politiku premiéra Benjamina Netanjahua proti neexistující íránské jaderné hrozbě za sebevražednou.

Geopolitika
Jan Schneider | 26.06.2011 - 07:04
Generál Meir Dagan (vlevo) se dostal do nelibosti izraelského premiéra Bibi Netanjahua kvůli nedávným vystoupením na univerzitách v Jeruzalémě a v Tel Avivu. Netanjahuovi stoupenci ho za kritiku vládní politiky vůči Íránu označili za zrádce, sabotéra a gangstera.

Vláda izraelského premiéra Bibi Netanjahua požádala generála Meira Dagana, který byl do konce loňského roku ředitelem zpravodajské organizace Mossad, aby neprodleně vrátil diplomatický pas.

Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby u Daganových předchůdců nebylo zvykem, že si po odchodu z funkce ponechali diplomatické pasy až do jejich expirace. To jim umožňovalo vykonávat různé citlivé diplomatické aktivity, v nichž mohli ve prospěch Izraele využívat svých bohatých zkušeností. A generál Dagan jich měl dost již za dobu služby v izraelské armádě. K tomu pak přidal nebývalých osm let v čele Mossadu, na jednom z nejexponovanějších zpravodajských postů na světě.

Vystoupení na univerzitách

Důvodem, proč se exředitel Mossadu Dagan dostal do takové Netanjahuovy nelibosti, bylo jeho několik nedávných vystoupení na univerzitách v Jeruzalémě a v Tel Avivu.

Dagan v nich prohlásil, že vojenský útok na Írán by byl jednou z nejhloupějších věcí, kterou by Izrael mohl udělat. Politiku premiéra Netanjahua a ministra obrany Ehuda Baraka proti neexistující íránské jaderné hrozbě nazval přímo „sebevražednou“. Stranou nenechal ani „hazardující a nezodpovědná individua v okolí premiéra“, která zcela ignorují zřetelný americký nesouhlas s izraelským nápadem zaútočit na íránská jaderná zařízení.

Dagan řídil řadu úspěšných operací, které výrazně zbrzdily, možná i na čas zastavily íránský jaderný program, jenž by mohl vést k sestrojení atomové zbraně

Takový izraelský útok by dle Dagana pouze poskytl Íránu důvod pro masivní vojenskou odvetu, v jejímž důsledku by denně mohlo na Izrael dopadat až tisíc raket. Navíc by íránskou snahu získat jadernou zbraň nejen nezastavil, ale dodal by jí těžko zpochybnitelné ospravedlnění.

Nejsou to jen planá slova kritika-teoretika. Dagan řídil řadu úspěšných operací, které výrazně zbrzdily, možná i na čas zastavily íránský jaderný program, jenž by mohl vést k sestrojení atomové zbraně. Šlo o softwarové sabotáže, únosy či likvidace klíčových vědců. Dagan asi leccos ví i o roztřískání jakéhosi syrského zařízení v roce 2007, po němž zbyla lehce radioaktivní jáma v zemi.

Dagan též řekl, že Izrael by měl akceptovat saúdskoarabský mírový plán z roku 2002 a vrátit se do hranic před šestidenní válkou v roce 1967. Mnozí „jestřábi“ tuto myšlenku ostře odmítají a tyto hranice nazývají „osvětimskými“, aby naznačili závažnost nebezpečí takového řešení. Daganovy názory však mají velkou váhu. Patří sice také mezi „jestřáby“, ale chytré a uměřené. Pojmy jako holocaust či Osvětim totiž nebere nadarmo do úst při jakékoli příležitosti.

Nebezpečí skupinového myšlení

Dagan vysvětlil důvody, proč se veřejně vyjádřil. Téměř současně s ním byl penzionován i náčelník generálního štábu Gabi Aškenazi a šéf izraelské kontrarozvědné organizace Šabak (Šin Bet) Juval Diskin. Když byli všichni tři ještě ve funkcích, byli schopní politickým eskapádám Bibiho Netanjahua a Ehuda Baraka zabránit. Situace se však odvoláním těchto tří velitelů zásadně změnila. Proto Dagan vystoupil veřejně.

Netanjahu a Barak zřejmě podléhají svodům „skupinového myšlení“. Stejnou chybu udělala před Jomkipurskou válkou v roce 1973 izraelská ministerská předsedkyně Golda Meirová. Začala se zbavovat různých hádavých až kverulujících „potížistů“. Její politika byla založena na bezrozporném mínění stále menší skupiny spolupracovníků, kteří se v něm vzájemně utvrzovali. Výsledek známe. Tak dlouho se utvrzovali, že je Arabové nenapadnou, až je napadli. Tento příklad je uváděn jako typické převážení politických aspirací nad realitou. Zpravodajští důstojníci se z informačních poradců, kteří nosí většinou špatné zprávy, stali advokáty politických rozhodnutí vlády.

Izraelský premiér Bibi Netanjahu a ministr obrany Ehud Barak zřejmě podléhají svodům „skupinového myšlení“

Izraelská zpravodajská komunita se však zřejmě na rozdíl od politiků z historie poučila. Zazněl názor, že dospěl-li Dagan k přesvědčení o slaboduchosti osamoceného izraelského útoku na Írán, měl nejen právo, ale i povinnost to zveřejnit. Proto také Avi Dichter, ředitel Šabaku v letech 2000 až 2005, uvítal Daganova vyjádření. A současně odmítl, že by Dagan ohrozil izraelskou bezpečnost, protože nevyzradil žádné podrobnosti o oficiálně zvažovaném útoku.

Zvi Zamir, ředitel Mossadu v letech 1968 až 1974, se též Dagana zastal, i když vyjádřil překvapení nad zvolenou formou. Nicméně Zamirova zkušenost z období před Jomkipurskou válkou byla podobná Daganově situaci. Zamir patřil k těm, k jejichž slovům byla Golda Meirová a její názorově homogenní partička hluchá.

Dodatek k zákonu

Reakce na Daganovo kritické vyhodnocení situace na sebe nedala dlouho čekat. Kruhy okolo Netanjahua označily Dagana za zrádce, sabotéra a gangstera, čímž možná nechtěně vyjádřily stanoviska Hamásu a Hizballáhu. Dagan totiž možná leccos ví o odstranění představitele Hamásu Mahmúda Mabhúha v roce 2010 v Dubaji. A určitě o odstranění představitele Hizballáhu Imáda Mugniji v roce 2008 v Sýrii. „Sabotér“ Dagan účinně sypal písek do íránského jaderného programu.

Netanjahuovy názorové klony navíc nařkly Dagana, že jednal bez „národní odpovědnosti“, z účasti na politické intrice zaměřené proti Netanjahuovi a ze sabotáže demokratického systému. Poslankyně za Netanjahuovu stranu Likud Miri Regevová navrhla dodatek k zákonu o státní službě, který vešel ve známost jako „Daganův zákon“. Ten by zatrhl veřejná vystoupení zejména vysokým představitelům branných sil, pokud by je předem neschválilo ministerstvo obrany. I tak lze dle některých politiků budovat „demokracii“.P�evzato z ceskapozice.cz

Zobrazeno: 92x

<< K t�matu

Leading cleric rails at injustice of 'Muslim bashing'

London Telegraph

By Nick Britten

Last Updated: 1:20am BST 28/07/2005

The most senior Islamic cleric in Birmingham claimed yesterday that Muslims were being unjustly blamed in the war on terrorism and that the eight suspects in the two bombing attacks on London "could have been innocent passengers".

Mohammad Naseem, the chairman of the city's central mosque, called Tony Blair a "liar" and "unreliable witness" and questioned whether CCTV footage issued of the suspected bombers was of the perpetrators.

He said that Muslims "all over the world have never heard of an organisation called al-Qa'eda".

Středa 2. dubna 2008

íránští Židé Jak uvádí ve svém článku pro list Jisrael hajom – ישראל היום ze 4. 10. odborník na íránskou problematiku Menaše Amir, který je též vedoucím redaktorem internetového portálu izraelského ministerstva zahraničí v perštině, íránský prezident nebyl nikdy Židem.

 

Související články:

Dřívější příjmení dnešního íránského prezidenta Saburadžjan (סבורג'יאן) je dosti vzácné mezi muslimským obyvatelstvem, ale není to určitě židovské jméno. Příjmení Saburadžjan nemá v ivritu žádný význam a ani v dialektech íránských Židů. Také kocovka příjmení „džjan – ג'יאן“ nemá místo v příjmeních íránských Židů, ba co více – příjmení Saburadžjan nemá nic společného s tkaním talitů (talisů) v Íránu.

Příjmení rodiny pochází ze slova „supur“, jehož význam je „zametač ulic“. Otec íránského prezidenta viděl, že se jedná o nepříliš lichotivé příjmení, které jeho nositele ponižuje v očích veřejnosti, a proto si ho změnil, aniž by mělo cokoli společného s Židy. Ne dost na tom, Ahmadinedžádův otec byl tovární dělník, který vlastnil ještě malý železářský obchůdek. Nejsou žádné historické údaje o tom, že by se Židé v Íránu zabývali prodejem železářských výrobků.

Dalším důvodem pro pochybnosti, že se Ahmanidedžád narodil jako Žid, je místo původu jeho rodiny. Jeho rodina pochází z malé vesnice Ardan (ארדאן), nedaleko městečka Gramsar (גרמסאר) v oblasti Samanan (סמנאן) na severovýchodě Íránu. Počet obyvatel Ahmadinedžádovy rodné vesnice je 700 duší a není žádný historický dokument, který by potvrzoval, že by tu někdy nějací Židé žili.

Podle historických údajů íránští Židé nežili v malých a městům vzdálených vesnicích, neboť v nich by se stali bezbrannou menšinou a také tu byla nedostupnost náboženských služeb (bejt din, mikve, židovská škola....). Jedinou výjimkou byla a je oblast íránského Kurdistánu. Šíité pronásledovali Židy všude, a proto tito dávali přednost velkým městům. Kromě toho tkaní talitů (talisů) bylo profesí Židů měst Kašan a Isfahán ve středním Íránu a ne v jiných oblastech země.

Kdo tedy stojí za tímto lživým článkem v britských novinách? Nutno si uvědomit, že informace o údajném židovském původu íránského prezidenta je již staršího data. Byla zveřejněna na perských internetových stránkách nedlouho před tím, než zaplavily zemi protesty o zfalšování výsledků letošních prezidentských voleb.

Šiřitelem těchto dezinformací je Ahmanidedžádův zapřísáhlý nepřítel Mahdí Chazalí (מהדי ח'זעלי), kterého poté, co začal tyto lživé výroky šířit, bojkotoval i jeho vlastní otec ajatolláh Abulkasem Chazalí, který prohlásil, že se od činů svého syna distancuje. Mahdí dokonce tvrdil, že se obrátil na íránské Ministerstvo vnitra se žádostí o vysvětlení příčin ke změně Ahmanidedžádova příjmení, ale neuvedl, zda se mu dostalo odpovědi.

Nutno však uvést, oproti tvrzení britského listu, že íránské Ministerstvo vnitra nevede žádnou zvláštní složku změněných židovských příjmení.

Ahmadinežád s průkazem totožnosti
Ahmadinežád s průkazem totožnosti, z něhož má být patrné jeho původní příjmení
foto: Jisrael hajom

http://eretz.cz/content/view/9197/

Úterý˝ 6. října 2009


Neděle 6. dubna 2008

http://fr.youtube.com/watch?v=M9OIqy6md9w

 židovští judaisti demonstrují proti Iyraeli a sionismu. samoyřejmě ne poprvé. demagogové tvtrdí, že kritika izraele souvisí s antisemetismem ale to je jen kkarta na kterou hrajou. sami židé a judaisti jasně ukazují, že judaismus a sionismus jsou dvě ycela odlišné věci. judaisti chtějí žít s Arabi v míru ..ostatně viz tento záznam projevu z demonstrace

Neděle 2. prosince 2007

Bush: zpráva, že Írán bombu nevyvíjí, je varovným znamením

Americký prezident George Bush foto: Jim Young , Reuters

Americký prezident George Bush v úterý v Bílém domě reagoval na zprávu zpravodajských služeb, že Írán už čtyři roky nepracuje na výrobě atomové bomby slovy, že jde i tak o „varovné znamení“.

4. 12. 2007 17:52 - WASHINGTON

Bush v projevu zdůraznil fakt, že podle zpravodajců Írán nadále obohacuje uran a mohl by se ke zbrojnímu programu vrátit. Řekl, že zpráva je příležitostí ke zvýšení tlaku mezinárodního společenství na Teherán.

Americké zpravodajské služby v pondělí informovaly, že Írán nemá dost obohaceného uranu a nebude ho mít nejméně do roku 2010. Dále uvedly, že země přestala vyvíjet atomovou zbraň v roce 2003. Teherán opakovaně tvrdí, že chce obohacovat uran pro mírové účely. Západ a především USA se však obávají, že by materiál mohl využít při výrobě jaderných zbraní.

Bushův výraz "varovné znamení" připomíná slova jeho bývalého spolupracovníka a bezpečnostního poradce někdejších republikánských prezidentů Paula Wolfowitze. Ten v dokumentu BBC The Power of Nightmares z roku 2005 řekl, že právě informace zpravodajských služeb, že Sovětský svaz nevyvíjí nové zbraně, byly pro něj v osmdesátých letech dostatečným důkazem k tomu, že se něco děje a je potřeba s tím něco dělat. Jeho logická přesmyčka tehdy vedla k přesvědčení prezidenta Ronalda Reagana vyhlásit plán obranných „hvězdných válek“, který nastartoval nové zbrojní závody v bipolarizovaném světě.

Peníze od Kongresu na Irák a Afghánistán

Americký prezident George Bush v úterý také vyzval Kongres, aby schválil dodatečné výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu. Pokud však prý zákonodárci schválí "nezodpovědné výdaje", Bush bude tento zákon vetovat.

Kongres už povolil základních 471 miliard dolarů do vojenského rozpočtu. Bush však žádá parlament o dodatečných 196 miliard. Demokraté ale prosazují vlastní návrh, který počítá s 50 miliardami dolarů podmíněnými tím, že většina armády bude z Iráku stažena do 15. prosince 2008.

http://www.novinky.cz/clanek/128218-bush-zprava-ze-iran-bombu-nevyviji-je-varovnym-znamenim.html

Středa 5. prosince 2007

BTC Clicks banner